Úvod »Biológia, genetika» Chronická obličková choroba - aktuálne problémy
Chronická obličková choroba (CHOCH) už postihuje v rozvinutých krajinách 10-13% obyvateľstva, t.j. každého 7 obyvateľa a každou dekádou jej výskyt signifikantne rastie. Pojem chronická obličková choroba nielen nahradil pojem chronická renálna insuficiencia, ale podstatne rozšíril jeho obsah. Pod termínom CHOCH dnes rozumieme celý diapazón nefrológie, mimo akútnych poškodení obliečiek, teda fakticky takmer celú nefrológiu.
Od vydania prvého zväzku Dieškovej edície - Nefrológia zostavovateľského kolektívu prof. Dzúrik, prof. Šašinka, prof. Kovács a prof. Mydlík uplýnulo takmer desať rokov. Za toto obdobie pribudlo veľké množstvo poznatkov v oblasti objasňovania nových patomechanizmov pri chronickom ochorení obličiek, pribudli nové epidemiologické dáta, bolo publikovaných množstvo ako experimentálnych, tak aj klinických štúdií. Klinické štúdie boli zamerané najmä na doloženie účinku rôznych nových liečebných postupov na spomalenie progresie ochorenia obličiek, ale hlavne na zníženie celkovej a kardiovaskulárnej morbidity a morality. Preto patrí vďaka prof. Šašinkovi a prof. Furkovej, že pripravili monografiu "Chronická obličková choroba - aktuálne problémy", ktorej hlavným cieľom je priniesť najnovšie poznatky, ktoré sú významné pre klinicku prax.
Kniha je určená predovšetkým klinickým nefrológom, lekárom, ktorí sa pripravujú na atestáciu z nefrológie, ale aj ďalším odborníkom ako sú internisti, pediatri, geriatri, kardiológovia, diabetológovia, urológovia a v neposlednom rade praktickí lekári.