Úvod »Dermatológia» Glomerulopatie
Primárne, resp. sekundárne glomerulopatie spôsobujú postihnutie buď štruktúry alebo funkcie glomerulu, môžu však súčasne postihovať obe zložky. Klinické prejavy glomerulopatií ako napr. proteinúria, hematúria, pokles obličkových funkcií sú dôsledkom lézie glomerulu. Kombinácia týchto klinických manifestácií vedie k rozvoju rôznych klinických syndrómov, ako napr. akútna glomerulonefritída, rýchlo progredujúce glomerulonefritídy, nefrotický syndróm, chronické glomerulonefritídy, chronická renálna insuficiencia alebo asymptomatická proteinúria a hematúria.
Primárne glomerulopatie nepatria medzi veľmi časté choroby obličiek, ale pre ďalší osud pacientov je veľmi dôležitá ich včasná diagnostika a najmä liečba.
Zo sekundárnych glomerulopatií sa venuje veľká pozornosť najmä diabetickej nefropatii. Jej výskyt narastá a v súčasnosti je jednou z najčastejších príčin zlyhania obličiek až s nutnosťou eliminačnej liečby. V Európe 30 - 40% chorých s diagnózou diabetickej nefropatie si vyžaduje už spomínanú eliminačnú liečbu. Preto včasná diagnóza už incipientnej diabetickej nefropatie, ako aj intenzívna liečba dokážu spomaliť tak jej priebeh ako aj progresiu do terminálneho štádia chronickej obličkovej insuficiencie.
Uvádzaný prehľad glomerulopatií je určený poslucháčom LF v príprave na skúšku z Internej medicíny a najmä v príprave na Štátnu záverečnú skúšku z Internej medicíny.